top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPraguegalleryofmeissen

JAK SE VYRÁBÍ PORCELÁN?Porcelán je keramický materiál, který se vyrábí z hlíny, kaolinu, křemene a feldspatu. Výroba porcelánu se skládá z několika kroků:

1) Příprava surovin: Nejdříve se suroviny, jako je kaolin, křemen a feldspat, smíchají ve správném poměru a rozmělní na jemný prášek. 2) Formování: Směs se následně smíchá s vodou a vytvoří se z ní hmoty, které se používají k formování porcelánu. Existuje několik způsobů, jak formovat porcelán, ale nejčastěji se používá metoda lisování nebo ruční modelování. 3) Sušení: Po formování se porcelán musí vysušit. Tento krok je důležitý, protože příliš rychlé sušení může způsobit trhliny nebo deformace v hotovém výrobku. 4) Vypalování: Poté se surový porcelán vloží do pece a vypálí se při velmi vysoké teplotě (obvykle nad 1200°C). Tento proces má za účel změkčit surovinovou směs a upevnit strukturu porcelánu. 5) Glazování: Po vypálení se porcelán obvykle potáhne glazurou, což je vrstva skelného materiálu, která chrání porcelán a dodává mu lesk. 6) Vypálení glazury: Nakonec se porcelán znovu vloží do pece a vypálí se při nižší teplotě, aby se glazura zpevnila a sladila s povrchem porcelánu.

Tímto způsobem se vyrábí porcelán a jeho vlastnosti závisí na kvalitě surovin a postupu výroby. Přijďte se podívat na vystavenou sbírku do našeho muzea! Více: https://www.praguemuseumofmeissen.combottom of page